Ingyenes online előadássorozat minden korosztálynak
Vajon szeretjük vagy utáljuk a matekot? Sokak kedvence volt a gimiben, míg mások alig várták, hogy az érettségi után elfelejthessék. Pedig a matematika távolról sem csak a száraz tényekről szól! Pintér Gergő célja megmutatni, hogy a számokban bárki örömöt lelhet, ezért ingyenes online előadássorozatot hirdet.
“Az ELTE-n tanítok matekot, de ezen kívül is szívügyem az ismeretterjesztés. Régóta érdekel, hogyan adhatom át ezt a tudományt egy másfajta megközelítésből, ami jobban felcsigázhatja a laikusokat is. Hiszek benne, hogy a művészeknek művészetként, a bölcsészeknek pedig a bölcsészeten keresztül is hozzáférhető a matek. A végtelen fogalma, a több dimenziós terek például mozgatják a legtöbb ember fantáziáját” – magyarázza a MateMorfózis megálmodója, Pintér Gerő.
Kocsmából az online térbe
A matematikus a járvány előtti időkben fesztiválokon, kocsmákban tartotta meg a programot, ami kötetlenül zajlott, bárki csatlakozhatott hozzá. A karantén idejére azonban az előadások is az online térbe költöztek.
“Ez egy kifejezetten szórakoztató, kikapcsolódást nyújtó elfoglaltság – azoknak, akik érdeklődnek a matek iránt, és azoknak is, akiket általában hidegen hagy. Rutinból tudom, hogy még a legalapvetőbb matematikai tényeken is meghökkennek az emberek, akik egyébként a hétköznapokban nem foglalkoznak a számokkal” – mondja Pintér Gergő, aki most 4 ingyenesen elérhető előadással készül: már elindult a “MateMorfózis Életségi nevű kötetlen beszélgetéssorozat a matekérettségi témái kapcsán”.
Nem csak érettségizőknek, de nekik is nagy segítség
Az ilyen alkalmak során egy Zoom-linkkel bárki csatlakozhat a beszélgetéshez. Közben természetesen hozzá is szólhat a témákhoz, vagy a felmerülő kérdéseket is felteheti. Az előadást Facebook Live videó formájában is közvetítik, így itt is van lehetőség kommentelni, illetve később vissza is nézhető. A részleteket a MateMorfózis oldalán is megtaláljuk.
Az előadássorozat a szokásostól eltérő segítséget nyújt az érettségihez: itt nem célirányos felkészítés zajlik, hanem az egyes témakörök átbeszélése, méghozzá olyan mélységben, amire máskor rendszerint nincs idő. Ez két órára kizökkenti az érettségizőket a felkészülés szorongásából, így nagyobb önbizalmat kapnak. A kötetlenség lehetővé teszi, hogy bárki bekapcsolódjon, akár olyanok is, akik rég túlvannak a gimis éveken: így tehát a tudománynépszerűsítő előadások minden korosztálynak ajánlottak, sőt még az sem fontos, hogy az ember különlegesebben érdeklődjön a matematika iránt.
Mi köze a zenének a matekhoz?
Az első alkalom a számokról szólt, és arról, mik is a számok valójában – a videó már visszanézhető a MateMorfózis Facebookján. A második előadás a halmazokat járja körül, úgy, ahogyan sokan még nem ismerik őket: a halmazelmélet az avantgárd művészethez is közel áll, amit a matektanár egy verssel is szemléltet majd. A harmadik előadás tárgya a szinusz-koszinusz, mint hullámok lesznek, míg a negyedik a logaritmussal foglalkozik. Visszatérő téma az is, hogyan kapcsolódnak az egyes matematikai fogalmak a zenéhez.
“A beszélgetések kitekintést nyújtanak a középiskolai témákból: a Fourier-sorok például zenei jelenségekkel is alátámaszthatók, kell ennél több? Ettől életre kel a szabályosan hullámzó szinusz. Az iskolai követelmény egysíkúsága miatt a “favágás” sokszor felülkerekedik a szépségen. Ezért ebben a videósorozatban nincsenek követelmények, sem egyéb szorongáskeltő tényezők, amik elvonják a figyelmet a tiszta élvezetről” – zárja Pintér Gergő.