Olcsó megoldás helyett a tartósságra törekednek a gazdák

Létezik jobb megoldás a nejlonfólia helyett a takarmányvédelemre

A lehető legjobb terméshozam a mezőgazdaságban is elsődleges. Az elmúlt egy év a gazdáknak is – ahogy mindenki másnak – különösen nehéz volt, hiszen a Covid-19 járvány mellett az időjárással is meg kellett küzdeniük. Komoly problémát okoz az állatok számára megfelelő minőségű alom és takarmány biztosítása, de erre már létezik egy professzionális megoldás, mely nem függ a kedvezőtlen időjárási körülményektől.

A tavalyi évben extra száraz volt az április és a május, a június viszont nagyon csapadékos. A szárazság miatt nagyon alacsonyra nőtt a fű, de még azt a keveset sem tudták rendesen betakarítani. Amikor lekaszálták a terményt, az nem tudott rendesen kiszáradni, mert a júniusban lehullott extrém mennyiségű eső eláztatta, esetenként még a földeket is járhatatlanná tette” – mondja Mészáros Gábor, a MIXIO KER Kft. ügyvezetője.

A világjárvány okozta bizonytalanság viszont még jobban megerősítette a felelősen gondolkodó gazdálkodók jelenlétét a mezőgazdaságban. Számukra ma Magyarországon komoly problémát okoz, hogyan biztosítsanak az állatok számára megfelelő minőségű takarmányt és almot. A legolcsóbb megoldás erre a szalma és a széna használata lenne, de fedett tárolók hiányában a tavaszi hónapokra komoly problémát jelent a nyári frissesség megőrzése.

„Régen, és sokan még ma is, nejlonfóliát, esetleg kamion- vagy sátorponyvát használnak a széna, a szalma, illetve más gabonafélék betakarásához. Ezek az anyagok nem a legjobb megoldások erre a célra, mert a nejlonon összegyűlik a harmatcsepp, az esőről nem is beszélve, és ez belefolyik a terménybe. Sőt, vannak, akik egyáltalán nem takarják le a bálákat, ők akár 30 százalékos takarmányromlást is elkönyvelhetnek” – tette hozzá Mészáros Gábor.

Végtelenített rostokból álló, az UV-sugárzást is jól bíró anyag

A Toptex kazaltakaró végtelenített rostokból álló, légáteresztő anyag, mely UV-stabil polipropilénből készült. A szakember szerint az erősen víztaszító, légáteresztő kazaltakaró lényege, hogy ha ezt terítjük a szalma- vagy a szénakazalra, akkor megvédi a bálákat az esővíztől, és azok sokáig frissek maradnak.

„A termék működését a homokhoz szoktam hasonlítani. A homokon át lehet szűrni a vizet, de ha zsákba pakoljuk, és gátat építünk belőle, akkor az áradó Dunát is keretek között lehet tartani. Ám igazából azon senki sem gondolkozik, hogy a homokzsákokon miért nem szivárog át a víz oldalirányba. Erre a magyarázatot a felületi feszültség adja: ugyanúgy, ahogyan egy poharat is »púposra« tudunk tölteni vízzel, a homokszemek között szintén kidudorodik a víz, de csak bizonyos erő hatására lesz belőle csepp” – tette hozzá Mészáros Gábor.

A kazaltakaró ponyvánál ugyanez a jelenség történik, csak épp fordítva. A vízcsepp nem tud befelé menni, hanem magában az anyagban beszívódik, és a nedvesség a talaj felé veszi az irányt.

A mikroszkóp alatt jobb a Toptex

A Toptex kazaltakaró egyedisége a technológiai különbségben rejlik. A gyártás során erre különösen figyelnek.

„Úgy kell elképzelni, mint ahogy a vattacukor készül. Csak a kazaltakarónál a pálca helyett ezek a vékony szálak egyenesen mennek, mintha a szél fújná őket. Folyamatosan jön ki a gépből, és a szálak közötti súrlódás tartja össze az anyagot. Más gyártóknál 5-6 cm hosszúságú rostok keletkeznek, ők abból préselnek egy ehhez hasonló anyagot. A két anyag között óriási a különbség. A hosszabb szálaknál, ha használódik az anyag – például az UV-sugárzás miatt megtöredezik –, még akkor is hosszú marad, ami a tartósságát erősíti. A rövidebb szálú anyag hamarabb tönkremegy, és cserélni kell” – mondta Mészáros Gábor, aki már 12 éve foglalkozik a Toptex takarók forgalmazásával.

A legnagyobb vihart is stabilan átvészeli

Légáteresztő tulajdonságai miatt a ponyva alatt összegyűlő és lecsapódó pára kiszellőzik, így a letakart kazal száraz mikroklímája is elősegíti a termény frissességének megőrzését. Megfelelő rögzítés mellett pedig egy vihar sem árthat neki, így akár évekig is használható.

„A speciális előállítási technológiának köszönhetően a pontszerű terheléseket is nagyon jól tűri, így sérüléskor vagy átszúráskor sem hasad tovább. Ez a termék végtelenített szálas anyagokból készült. Ezek a nagyon hosszú szálak azok, amik sokkal könnyebbé teszik az anyagon belüli vízelvezetést” – árulta el Mészáros Gábor, aki azt is hozzátette, hogy az ő termékük ebben különbözik a konkurens termékektől.

„Nálunk »végtelen« – 20-30 cm-es vagy akár sokkal hosszabb, folyamatosan elvékonyodó – szálak vannak, míg az összes többi gyártó jellemzően 4-6 cm hosszú, a végükön elvágott elemi szálakból készít hasonló anyagot” – mondta a mixio.hu ügyvezetője, amely cég a Toptex kazaltakaró elsődleges hazai disztribútora.

A gyártó 3 évet garantál, de a ponyva élettartama jelentősen függ az UV-sugárzás mennyiségétől. Ha a gazda még arra is figyel, hogy mennyit forgatja a takarót, akkor 4-5 évig is tartós segítség lehet. A szakértő szerint a termék azoknak éri meg igazán, akik igényesek a minőségre, és akiknek fontos szempont a gazdaságosság. A Toptex különböző vastagságokban is elérhető, a vastagabb kivitel felhasználható például faapríték takarására, de létezik a burgonya és a cukorrépa védelmére kifejlesztett változat is.

„Mi hiszünk abban, hogy a gazdák tapasztalatai meg fogják mutatni, hogy ez a termék jobban működik. Mindenképpen több kell egy egyszerű, zöld kazaltakarónál, mert ma már a minőséget minden területen meg kell fizetni. Ha valaki könnyen szeretné felismerni a Toptex-termékeket, akkor elárulom a kulisszatitkot: ezek a ponyvák citromsárga és fekete cérnával vannak varrva, míg a többi gyártó termékei narancssárgával és fehérrel. Ráadásul a gyártástechnológiából adódóan, a Toptex-takaróknak mind a két oldala ugyanúgy néz ki. A többi terméknek az egyik oldala kicsit érdesebb, azt nem szokták kifelé fordítani, mert hamarabb átengedi a nedvességet.”