Ammóniás vagy ammóniamentes hajfestéket válasszunk?

Biztonságos az ammóniás hajfestés? Hatékony az ammóniamentes? – merül fel egyre gyakrabban a kérdés a fodrásznál és a közösségi médiában. Vass Edina, az Angerer Fodrászat mesterfodrásza választ ad a dilemmára, és eloszlatja a tévhiteket.

Elöljáróban szeretném leszögezni, hogy a mai korszerű hajfestékek rendeltetésszerű használat mellett kivétel nélkül biztonságosak, nincs ismert egészségkárosító hatásuk – kezdi Vass Edina.

Ám ez nem volt mindig így. A 19. századi lapok egészségügyi rovatai rendszeresen számoltak be a hajfestés veszélyeiről, ami akkoriban kész életveszély volt. A korai hajfestékek összetevői, például a sötét színezésre használt ezüst-nitrát, más néven pokolkő, súlyosan egészségkárosító hatásúak voltak. Az 1859-es Képes Újság így ír: „A mostanában igen szokásos hajfestéssel óvatosan kell élnünk. Egy fodrász, ónmáz-mész, ham-éleg és pokolkőből csinálván egy vegyitéket, megkisérté azzal szürke haját sötétre festeni. Három napig dörzsölé be haját, s nem sokára őrülésbe esett”.

Persze az elmúlt csaknem két évszázad alatt óriási fejlődésen ment át a hajfestés, és ma már legfeljebb egy elrontott hajfestés miatt eshet őrületbe valaki. Sőt, a sötétre festés megfelelő technikákkal még ápol is, mivel a professzionális hajfestékek rengeteg ápoló anyagot tartalmaznak.

De az ammónia büdös, ezért veszélyes, nem?

Bár kétségtelen, hogy az ammóniának szúrós szaga van, amitől sokan tartanak, valójában a hajfestés során előforduló mennyiségben ez mindössze kellemetlen, de korántsem tekinthető veszélyesnek.

Az ammóniának megvan ugyanakkor az az előnye, hogy segítségével tehető tartóssá a hajfestés, valamint tökéletesen megoldható az ősz haj fedése is. A tartós hajfestéshez leggyakrabban használt hajfestékek mindegyike tartalmaz ammóniát.

Az ammóniatartalmú hajfestékek sötétítésre, világosításra és színezésre, valamint a már szőkített hajak hamvasítására, tonizálására, árnyalására egyaránt alkalmasak. A világosítás ugyan erősebb vegyszert igényel, de szakember kezében ez sem jelent kockázatot.

Néhányan félnek attól, hogy az ammónia kicsípi a fejbőrüket, bőrpirosodást, ritka esetben allergiás reakciót okozhat, vagy hogy a vegyszer roncsolja a hajukat. Bár a mai professzionális hajfestékek szakember kezében roncsolást nem okoznak, viszont aki még sosem festette a haját, az mindenképpen végeztessen tesztet a bőrön, például a fül mögött – tanácsolja Vass Edina, az Angerer Fodrászat mesterfodrásza.

Elterjedt vélemény, hogy a várandós nők nem festhetnek hajat. Bár szakmai szabályok szerint nem ellenjavallt az ammóniás hajfestés a várandósság alatt, azonban mivel a szúrós szag irritálhatja a kismamák szaglását, Vass Edina ilyen esetben nem támogatja a használatát.

Festés ammóniamentesen

Az ammóniamentes hajfesték hasonló a klasszikus hajfestékhez, de inkább úgy működik, mint egy színező. Kevésbé jut be a hajba, és emiatt kevéssé roncsol, azonban drágább, mint a hagyományos hajfesték. Inkább természetesebb árnyalatokhoz, egy-két árnyalatnyi módosításra használható, viszont az ősz hajat nem fedi megfelelően.

Az ammóniamentes hajfestékek kiválóan alkalmazhatók színezésre, ami a legkíméletesebb festésnek tekinthető, mivel ilyenkor a festék segédanyagok nélkül csak a haj felületén tapad meg, ám ezért nem is olyan tartós, általában hat-nyolc hajmosásig tart.

Az ammóniamentes hajfestékeknek nincs szúrós szaga, ezért is kedvelik. Azonban vigyázat, az, hogy nincs szúrós szaga, nem jelenti azt, hogy nem lehetünk érzékenyek rá. Ez esetben is ajánlott próbát végezni a fül mögötti részen az első használat előtt – hívja fel a figyelmet az Angerer Fodrászat mesterfodrásza.

Akkor ammóniás vagy ammóniamentes?

A hagyományos hajfestékek előnye a nagyobb színválaszték, a hosszan tartó és ragyogó színek biztosítása, az ősz hajszálak teljes elfedése mellett, szakértő kezekben hajkárosodás nélkül. Az ammóniamentes hajfesték előnye, hogy érzékeny fejbőrűek is használhatják, kevésbé roncsol, ám nem olyan tartós, és az ősz hajat nem fedi be hatékonyan. A döntést a személyes preferenciákon túl az elérni kívánt színmélység és -árnyalat, valamint a haj adottságai is befolyásolják, ezért mindig a személyre szabott megoldás a legjobb, amit csak egy szakértő fodrász garantálhat.

A professzionális festékekből a fodrász maga állítja össze a haj állapotának megfelelő receptúrát, amit felken a hajra. A festés során ügyelni kell a megfelelő szín és előhívó szakszerű kiválasztására, valamint világosítás esetén a szőkítő és a festék felvitelének helyes sorrendjére. Szintén lényeges a szükséges hatóidő pontos betartása is. Viszont ha nincs lehetőség kellő rendszerességgel fodrászhoz járni, akkor a melírozás pénztárcakímélő megoldás lehet, mert azzal kevésbé fog látszani a lenövés – magyarázza Vass Edina, az Angerer Fodrászat mesterfodrásza.

###

Bio:
Az ANGERER Fodrászat Magyarország első, elrontott frizurák helyrehozására specializálódott fodrászata. Az ANGERER Fodrászat Sisi királyné fodrászáról, Fanny Angererről kapta a nevét. Ahogyan Fanny Angerer mindig tökéletes frizurát készített a királynénak, úgy a márka küldetése: magabiztossá tenni a nőket tökéletes frizurával. A szolgáltatások magas színvonalát az elrontott frizurák helyrehozásában szerzett speciális szaktudás és kiválóan képzett fodrászok garantálják. A vállalkozást Török Tamás alapította 2012-ben. A márkának három szalonja van Budapesten. Honlap: www.angerer.hu