Nárcisztikus kapcsolatok: A láthatatlan stressz forrása

Nem tudom, te hogy vagy vele, de én egyre nehezebben viselem a nárcisztikus kapcsolatokat. Már jó párat elengedtem, és igyekszem nyomtalanul eltüntetni ezeket az életemből, mivel plusz stresszt jelentenek számomra – és köszönöm szépen,ami stressz van az pont elég. Annak ellenére, hogy az önbecsülésem és önkritikám stabil és reális, azon vettem észre magam, hogy sokszor azon dolgoztam, hogy megfeleljek egy-egy nárcisztikus személy igényeinek, és amikor  viszonzást vártam volna…megbecsülést, támogatást vagy empátiát, mert számomra “ez a normális”, akkor az valahogy elmaradt, nem volt meg az egyensúly, pedig az elengedhetetlen, ahhoz hogy jól tudjanak működni a dolgok.Egy nárcisztikus emberrel való kapcsolat azonban nemcsak idegileg, de érzelmileg is kimerítő.

Már régóta tudom, hogy ez a személyiségzavar  egyik legjellemzőbb vonása az, hogy rendkívül önközpontúak, egoisták, és hajlamosak arra, hogy saját szükségleteiket, érzéseiket és vágyaikat minden más elé helyezzék. Kihasználják az embereket, képesek átgázolni bárkin, ha az a céljaik elérését szolgálja – ez sem újdonság. Ez az önfókusz gyakran társul azzal a meggyőződéssel, hogy ők különlegesek, kiváltságosak, és tehetségesebbek, mint mások. Úgy érzik, hogy különleges figyelmet és folyamatos elismerést érdemelnek. Az empátia hiánya is egy alapvető vonásuk: nem tudják és nem is akarják mások érzelmeit és nézőpontjait megérteni, kivéve, ha az az ő nagyságukat dicséri. Fantáziálnak a határtalan sikerükről, erejükről, tehetségükről  és  szépségükről. Irigyek  másokra, arrogánsok, és lenézően viselkednek másokkal szemben.

Egy nárcisztikus ember roppant káros  egy kapcsolatban, legyen szó munkahelyi, baráti, családi vagy romantikus viszonyról. Mivel folyamatos figyelmet és elismerést várnak el, a kapcsolat dinamikája könnyen egyoldalúvá válik. A nárcisztikus fél hajlamos kihasználni a másik embert minden szempontból, mivel képtelen a kritikát elfogadni, és gyakran szélsőségesen reagál rá. A legkisebb bírálatot is személyes támadásként éli meg, ami sértődöttséget, sőt akár agresszív viselkedést is kiválthat. Abszolút manipulatívak, és mások érzelmeit kihasználva mindig a saját érdekeiket helyezik előtérbe. Képtelenek valódi együttérzésre, és állandóan külső megerősítésre van szükségük. Folyamatosan keresik mások csodálatát, amit minden eszközzel igyekeznek megszerezni…. ez így dióhéjban.

Illusztráció: Pinterest