Hogyan védekezz a stressz ellen egy megterhelő munkahelyi környezetben, ha a vezetőd narcisztikus személyiség?

A munkahelyi stressz szinte elkerülhetetlen, különösen akkor, ha olyan vezetővel dolgozunk együtt, aki narcisztikus személyiségvonásokkal rendelkezik. Egy ilyen vezető hajlamos lehet túlzottan magas elvárásokat támasztani, gyakran figyelmen kívül hagyja a határaidat, és hajt, hogy a teljesítményed határait feszegetve dolgozz. Az ilyen helyzetek hosszú távon rendkívül károsak lehetnek mind a mentális, mind a fizikai egészségedre nézve. Igyekezni kell megőrizni a lelki egyensúlyt és csökkenteni a stresszt.

Tehát tudnod kell, hogy a narcisztikus vezető figyelmen kívül hagyja az egyéni igényeket és korlátokat, ezért különösen fontos, hogy tudatosan megvédd a saját határaidat. Ismerd fel, hogy mennyi munkát és milyen gyors tempót vagy képes fenntartani hosszú távon. Világosan közöld ezeket a határokat a vezetőddel is, még akkor is, ha ezt ő nem értékeli. Ne félj kifejezni az igényeidet – ezzel nemcsak önmagad, hanem a hosszú távú munkavégzésed hatékonyságát is véded.

A narcisztikus vezetők gyakran elvárják, hogy folyamatosan rendelkezésre állj, és teljes erőbedobással dolgozz, ezért különösen fontos, hogy saját magadnak beiktass rövid szüneteket. Ezek a mikro-szünetek segítenek fenntartani a fókuszt és csökkenteni a stresszt. Próbálj meg óránként legalább pár percet szánni arra, hogy mély levegőt vegyél, nyújtózkodj, vagy csak kimenj egy pohár vízért. Ez lehetőséget ad a testednek és elmédnek a rövid regenerálódásra, ami különösen fontos egy folyamatosan nyomás alatt lévő környezetben.

Egy narcisztikus vezető mellett gyakran érezheted úgy, hogy a saját jóléted másodlagos. Az ilyen nyomás alatt végzett munka gyorsan testi és lelki tünetekhez vezethet, mint például fejfájás, izomfeszültség, álmatlanság vagy gyomorpanaszok stb. Amint tapasztalod ezeket a jeleket, fontos, hogy lelassíts, és olyan tevékenységeket iktass be a napodba, amelyek megnyugtatják az idegrendszeredet. Légzőgyakorlatok, meditáció vagy egy rövid séta a friss levegőn segíthet abban, hogy felülkerekedj a mindennapi stresszen.

Egy ilyen vezető kritikus, és a folyamatos teljesítményre és elismerésre koncentrál, amitől az önértékelésed könnyen meginoghat. Fontos, hogy megőrizd az önbizalmadat és az önértékelésedet. Az önreflexió és a pozitív megerősítés ebben segíthet: írd le minden nap végén, hogy mit sikerült jól teljesítened, és gondolj arra, milyen értékeket képviselsz a munkádban. Ez a gyakorlat hosszú távon is segíthet fenntartani a pozitív életszemléletet, még egy nehéz környezetben is.

Ne felejtsd el, hogy a narcisztikus vezetők hajlamosak minden feladatot nagyon sürgősnek feltüntetni. A saját prioritások kialakítása lehetővé teszi, hogy koncentráltabban dolgozz, és kevésbé érezd magad túlterheltnek. Ez a személyiség elvárja, hogy a munka kerüljön az életed középpontjába. Ne hagyd, hogy ez teljesen felborítsa a munkahelyi és magánéleti egyensúlyodat; időt kell szánnod a családodra, a barátaidra és azokra a tevékenységekre, amelyek örömet okoznak. Az egészséges életvitel segít abban, hogy hosszú távon megőrizd az energiádat és csökkentsd a stresszt.

Az ilyen munkakörnyezet érzelmileg rendkívül kimerítő, ezért szükség van a támogatásra. Néha már az is nagy megkönnyebbülést hozhat, ha valaki meghallgat. Amennyiben úgy érzed, hogy a munkahelyi stressz folyamatosan növekszik, és már nem tudod hatékonyan kezelni a helyzetet, érdemes szakmai segítséget kérni. Egy ilyen kollégával való együttműködés szorongást és stresszt okoz, amit egy pszichológussal való konzultáció segíthet kezelni.

A pszichológussal való konzultáció támogató közeget biztosít, ahol ítélkezés nélkül beszélhetsz a problémáidról. Egy pszichológus objektív szemléletmóddal segít feldolgozni az érzelmi terheket, és olyan speciális stresszkezelési technikákat tanít, mint a relaxációs gyakorlatok, mindfulness és kognitív viselkedésterápia, amelyek különösen hatékonyak lehetnek egy narcisztikus környezetben.

A pszichológus abban is támogat, hogy megtanulj határokat húzni és asszertívan kommunikálni, ami egy narcisztikus vezető mellett kulcsfontosságú. Emellett a pszichológus segít az önismeret és az önértékelés fejlesztésében, amelyek gyakran csökkennek, ha egy narcisztikus személy kritikai megjegyzéseivel kell nap mint nap szembesülni.

A megfelelő stresszkezelési technikák és az önvédelem gyakorlása jelentősen csökkenthetik a munkahelyi stressz hatásait. Fontos, hogy a saját mentális és fizikai egészségedet mindig prioritásként kezeld, és ne hagyd, hogy a vezetőd elvárásai teljesen eluralkodjanak rajtad. Távolodj el a toxikus környezettől!

Fotó forrás: Pixabay