Hamarosan durván kilőhetnek az albérletárak
Az elmúlt bő egy évben végletekben működött az ingatlanpiac: volt, hogy teljesen megállt, de voltak olyan időszakok is, amikor rekordok dőltek meg. Ercsey-Orbán Péter, a Livlia.com online ingatlanértékesítő portál ügyvezető-társalapítója azt mondta, kétszámjegyű áremelkedést prognosztizálnak év végéig az ingatlanárak tekintetében a szakértők, de egyelőre kevés az adat ahhoz, hogy ilyen előrejelzésekbe lehessen bocsátkozni. Hozzátette, az albérletpiac is élénkül, év végére pedig akár elérhetik az árak a 2020. januári csúcsszintet is.
Igazi hullámvasút az ingatlanpiac a koronavírus-járvány tavalyi kirobbanása óta. Miközben 2020 március-áprilisában kvázi megállt a szegmens a kijárási korlátozások bejelentésével és emiatt nem kevés közvetítői munkahely szűnt meg és ingatlaniroda csődölt be, úgy voltak olyan időszakok is, amikor jelentős kiugrásokkal tranzakciós rekordok dőltek meg.
Ercsey-Orbán Péter, a Livlia.com online ingatlanközvetítő portál ügyvezető-társalapítója arról beszélt, úgy érzik, ez a kettősség továbbra is jelen van a piacon. Az emberek kivárják a vírushelyzet végét, ami nem véletlen, hiszen a prognózisok szerint idén akár kétszámjegyű áremelkedés is megfigyelhető lesz a lakásáraknál.
„Rendkívül érdekes lesz a következő pár hónap. Rengeteg támogatást vezettek be év elején, ami fellendítette a piacot, de nem lehet megjósolni, lesz-e egy újabb olyan trend, amit nem látunk előre, és ami ezt az egészet letöri. A koronavírus-járvánnyal sem számolt senki, ahogy azzal sem, hogy 2021 januárjában rekordszámú adás-vétel történik majd” – fogalmazott a szakértő.
Mint mondta, a megbízási állomány nagyon lassan növekszik az elmúlt évekhez képest, ami azt jelenti, hogy belátható időn belül viszonylag kevés tranzakció lesz. Egy-egy adás-vételnek három-öt hónap az átfutási ideje, de ilyenből most nincs sok. Ez a statisztika szintén arra utal, hogy az ügyfelek kivárnak és az lebeg a szemük előtt, hogy minél drágábban adják el az ingatlanukat, ráadásul nincs külföldi vevő a korlátozások miatt, pedig a belvárosi piacon rájuk spekulálnak sokan.
Már most érdemes albérletet foglalni a leendő egyetemistáknak
Az albérletpiacon is hasonló folyamatok zajlottak le. Mivel az Airbnb esetében megszűnt a vásárlóerő, a tulajdonosok hosszútávra kezdték el kiadni a lakásaikat, ami miatt túlkínálat keletkezett a piacon és csökkentek az árak.
Ercsey-Orbán Péter úgy fogalmazott, a folyamatok mostanra normalizálódtak. Mivel a járványhelyzet is javul, a piacra is egyre kevesebb ingatlan kerül, ami felhajtóerő az árak tekintetében.
„Ha nem is a 2019-es szintre, de annak közelébe nagyon gyorsan vissza fogunk térni, ahogy újraindul az élet. Mivel nemzetközi turistaforgalomra nyáron nem lehet nagy mennyiségben számítani, a korábbi Airbnb-lakások is megmaradnak valamennyi ideig a hosszú távú kiadás mellett, tehát a kínálat nem fog annyira szűkülni. Ezzel együtt 2021 végén vagy 2022 elején már a korábbi csúcsokat fogják súrolni az árak” – mondta a Livlia.com ügyvezető-társalapítója.
A szakértő azzal zárta a szavait, hogy a szeptemberi iskolakezdésre az egyetemistáknak érdemes már most lefoglalni az albérletet, mert többségük még a 2019-es árak feléért hozzáférhető, de őszre már biztosan nem lesz ilyen rózsás a helyzet.