Némi odafigyeléssel nagyobb biztonságban lehetnek a diákok
Ahogy elindul a tanév, néhány napon belül sokszor tüsszög, köhög a gyerek, fáj a torka. Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos szerint ilyenkor a nátha és annak szövődményei a leggyakoribb problémaforrások, de idén az erős allergiaszezon, sőt a koronavírus miatt is jobban kell figyelnünk a szokásosnál.
A tanévkezdés mindenkinek izgalmas időszak: elsősorban a gyerekeké, de a szülőknek és a tanároknak is sok feladatot jelent. Mindenki számára ismerős jelenség, hogy az iskola, óvoda és bölcsöde szeptemberi indulásával rögtön jön a betegállomány.
“Évtizedek óta tapasztalom, hogy szeptemberben többen ülnek a váróban. Az oktatási intézmények újranyitásával sok tipikus betegség terjed, a gyermekek körében a nátha és annak szövődményei a leggyakoribbak. Számtalan vírus kering körülöttünk a levegőben, amiket időben fel kell ismerni és meg kell fékezni” – kezdte Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos, az Orrhigiéné Alapítvány elnöke, majd hozzátette: az allergiás betegségek miatt is sok az orrfolyásos panasz ebben a szezonban.
Vírus vagy allergia?
Dr. Somi szerint sokan nem tudják megkülönböztetni a vírusok és az allergiás reakciók tüneteit, mert nagyon hasonlítanak egymáshoz.
“Ilyenkor a legkönnyebben egy lázmérő segíthet a diagnózis felállításában. Ugyanis ha valakinek vírusos, esetleg bakteriális fertőzése van, az lázzal, hőemelkedéssel jár. Az allergiás betegségeknél viszont ilyesmit nem tapasztalunk. Az orr körüli viszketés pedig szintén az allergiára jellemző, mivel ezt az orrnyálkahártyának a megvastagodása váltja ki” – mondta a gyermek fül-orr-gégész.
Mivel a közösség komoly veszélyforrás a betegségek terjedése szempontjából, a szakorvos higgadt döntéshozatalra inti a szülőket.
Betegen ne menjünk közösségbe
“Náthás, köhögős, lázas gyereket ne engedjenek közösségbe, mert nem csak önmagára, hanem a környezetére is nagy veszélyforrást jelent. Kezelése orvosi és házi feladat. Ha felmerül a gyanú, hogy beteg a gyerek, akkor közös érdek, hogy otthon maradjon” – figyelmeztet Dr. Somi Ildikó. “Sajnos még mindig velünk van a koronavírus, ami miatt hatványozottan kell figyelnünk egymásra. Éppen ezért arra buzdítom az iskolásokat, hogy ha vállalhatják, akkor adassák be maguknak a védőoltást” – tette hozzá az orvos.
Nem mindegy, hova kerül a zsepi
Az orrfújás hatékonyságára, az orrspray helyes használatára, a kézfertőtlenítés fontosságára, a piszkos papír zsebkendő higiénikus tárolására a szülőnek kell megtanítani a gyermekeket. A szabályokat már a tanévkezdéskor érdemes átvenniük a szülőknek a gyermekekkel.
“Jelentősen csökkenthetjük a kockázatot, ha odafigyelünk néhány apróságra. Ennek kulcsa a személyi higiéné, amihez a kilincs megfogásától a helyes orrtörlésig sok minden hozzátartozik. Például ha valakinek nagyon szennyezett orrváladéka van, akkor az orrfújás után a papírzsebkendőt gyűjtse egy zacskóba és ne dobja sehová a szemétbe, hanem az otthoni kukába helyezze el” – mondta Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos, az Orrhigiéné Alapítvány elnöke.
Terápia fülmelegítéssel
A náthás-hurutos gyermek hajlamos a fülbetegségekre is. Ezek megelőzésére hatékony a fülmelegítés.
“A fülfájdalommal és magas lázzal járó betegség sajnos jellemző ősszel. Ez mindenképpen szakmai ellátást igényel. Egyrészt az orrot le kell szívni, még akkor is, ha a gyerek már tudja fújni az orrát. Az orrszívót alaposan fertőtleníteni kell, a patikákban kapható fülmelegítő gyógysapkát pedig naponta legalább kétszer fel kell tenni. Ez mindkét fület egyszerre melegíti. Segít a középfülben lévő kocsonyás massza elfolyósításában és megszüntetésében. Naponta kétszer, 10 percre elegendő feltenni és ezzel is sokat tettünk a középfülbetegség megelőzéséért. A jó hallás csak egészséges fülekkel érhető el. Ez pedig az iskolakezdéshez nélkülözhetetlen” – tanácsolta Dr. Somi Ildikó gyermek fül-orr-gégész szakorvos.
Azonban a legjobb, ha idáig el sem jutunk. Számtalan vírus kering körülöttünk a levegőben, sok a parlagfű pollen mindenfelé és ezek ellen egyetlen fegyver tud hatékonyan megküzdeni, ami úgy hívunk, hogy immunitás. Érdemes kihasználni a jó levegőt, a kellemes napsütést. Együnk sok finom zöldséget és gyümölcsöt, mert ezek azok a természetes immunerősítő lehetőségek, amit a tanévkezdésig ki lehet használni.