Minden esetben csöngessünk át a szomszédokhoz
Az ingatlanvásárlás általában egy ember életének legnagyobb befektetése, ezért a megtekintésnél érdemes minden apróságra odafigyelni. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, ajánlott minden esetben nappal felkeresni a kinézett házat vagy lakást, hogy az esetleges statikai hibákat észrevegyük. Hozzátette, a legbiztosabb az, ha építészt vagy ingatlanost viszünk magunkkal a bejárásra, aki szakértői szemmel vizsgálja meg az ingatlant. Szerencsés továbbá átcsöngetni a szomszédokhoz is, hogy tájékozódjunk a lakóközösség összetételéről.
Ingatlanvásárlásnál a vevők mindig az ár-érték arányt tartják a leginkább szem előtt, ennek megállapításához viszont nem elég a hirdetéseket böngészni, a helyszíni bejárás során ugyanis teljesen más impulzusok érik az érdeklődőket és sok olyan tényezőre derülhet fény, ami a képek alapján nem feltétlenül egyértelmű vagy azt a tulajdonos nem is tüntette fel.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta, örökérvényű alapszabály, hogy a kiszemelt lakást vagy házat nappali időszakban kell meglátogatni. Ez értelemszerűen azért fontos, mert világosban sokkal szembetűnőbbek az esetleges hibák, repedések, és olyan problémákat is észrevehetünk, amik később többletköltséget jelenthetnek majd a vásárló számára.
Mint mondta, a döntés meghozatala előtt érdemes még egyszer akár ingatlanossal, akár építésszel visszatérni a helyszínre, aki érzelmek nélkül, szakértői szemmel tudja megvizsgálni az adott lakást vagy házat.
„Ha beleszeretünk első látásra egy ingatlanba, akkor hajlamosak lehetünk figyelmen kívül hagyni olyan problémákat, amik később komoly anyagi terhet róhatnak majd ránk. Egy szakember viszont ebben a helyzetben is megnyugtató választ tud adni egy ingatlan állapotára vonatkozóan és teljes körű tájékoztatást is nyújt az esetlegesen felmerülő plusz költségekről, ha akad ilyen” – fogalmazott.
Kérdezzük meg a szomszédot, de kezeljük helyén, amit mond
Gadanecz Zoltán azt is tanácsolja a vásárlóknak, hogy csöngessenek át a szomszédokhoz, ezáltal ugyanis kaphatnak egyfajta képet arról, milyen a lakóközösség. Felhívta rá ugyanakkor a figyelmet, hogy bár sok információt kaphatunk, számos negatívum is elhangozhat, de ettől nem kell feltétlenül megrettenni.
„Emberek vagyunk és alapvetően félünk a változásoktól. Ha új szomszéd költözik be, annak nem minden esetben örülnek a környéken lakók. Ezért számíthatunk arra, hogy a kérdéseinkre adott válaszokban lesz egy-egy elejtett negatív gondolat. Ilyen lehet, hogy valahol hangosan szokott ugatni a kutya, vagy hogy az egyik ingatlanban szoktak bulikat tartani. Ezek értékes plusz információk lehetnek, de érdemes azokat a helyükön kezelni” – fűzte hozzá a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.
Végezetül arról is beszélt, a vételi ajánlat megtétele előtt mindenképpen nézzünk rá, hogy a tulajdonosi összetétel és a teherlap hogy néz ki. Itt jelenhetnek meg olyan dolgok, melyek teherként vannak számon tartva az ingatlanon és amiknek a hátteréről tudni kell. Ez lehet bármilyen bejegyzés, banki hitel, tartozás vagy elidegenítés. A hitelezést pedig csak ezeknek az információknak a birtokában tudjuk megtervezni, ezzel kalkulálni kell.